Wpływ używek na zdrowie studentów w świetle badań własnych

5/5 - (1 vote)

Używki w postaci papierosów, alkoholu i środków odurzających są dużym zagrożeniem. Korzystając z nich godzimy się w sposób świadomy na niszczenie i trucie własnego organizmu, a w przypadku palenia papierosów, także zdrowia innych ludzi. W prewencji chorób sercowo – naczyniowych podstawą jest profilaktyka w postaci bezwzględnego unikania palenia czynnego jak i biernego, niezażywania narkotyków, a także nie picia alkoholu w nadmiernych ilościach.

Badanie własne wykazało, że ponad 1/5 badanych studentów to osoby palące, z czego większą część stanowią studenci AWF – u. Odzwierciedla to i potwierdza inne tego typu badania na podobnej populacji. Według autorów z AWF w Warszawie odsetek studentów palących to 17% [20]. Podobne wyniki można zauważyć w badaniach innych polskich publikacjach [12, 25, 7]. Optymistyczne stwierdzenie wysuwa jednak autorka należąca do współtwórców programu WOBASZ. Pisze ona, że według wyników badań około 80% palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia, z czego 40% jako motywację takiego postępowania uznaje obawę przed chorobą [29].

W mojej ankiecie zaobserwowałam dodatkowo, że z grupy osób niepalących, 73% jest narażona na dym tytoniowy na uczelni. Z kolei w tej grupie aż 86% osób stara się chronić własne zdrowie i unika miejsc zadymionych.

Alkohol można już uznać za tradycyjny i najbardziej powszechny napój w grupie społecznej, jaką są studenci [14, 22]. Praktycznie każdy badany zapytany o to, czy spożywa alkohol, odpowiada twierdząco. W badaniach własnych nie stwierdziłam istotnej różnicy procentowej pod tym względem między obiema uczelniami. Jeżeli chodzi o częstość spożywania alkoholu, większość studentów odpowiadało, że spożywa go okazjonalnie czyli mniej niż raz w tygodniu (73%).  Do codziennego korzystania z napojów alkoholowych przyznaje się 7% studentów AWF i 5% studentów Politechniki. Praktycznie 90% wszystkich respondentów deklaruje, że najchętniej sięga po piwo. W innych publikacjach dotyczących tego zagadnienia wyniki kształtowały się na bardzo zbliżony poziomie

Zdrowy styl życia wyklucza spożywanie narkotyków. Według badań autorów z AWF Warszawa, spośród badanych nikt nie zażywa narkotyków regularnie, ale 18% ogółu używa je okazjonalnie [25]. Moja ankieta wykazała pod tym względem znaczną różnicę. Okazjonalnie z tego typu środków korzysta 6% badanych, z czego większość stanowią studenci Politechniki (8%).

Używki, takie jak alkohol, tytoń i narkotyki, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie studentów. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Fizyczne skutki zdrowotne:
    • Alkohol: Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, serca, mózgu i układu pokarmowego. Powoduje także obniżenie odporności organizmu oraz może prowadzić do nadwagi i otyłości.
    • Tytoń: Palenie papierosów i używanie innych wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i choroby płuc. Dodatkowo, może prowadzić do poważnych chorób, w tym raka płuc, serca i układu krążenia.
    • Narkotyki: Używanie narkotyków może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, w zależności od rodzaju substancji. Mogą wystąpić problemy z układem oddechowym, układem sercowo-naczyniowym, układem nerwowym oraz funkcjonowaniem narządów wewnętrznych.
  2. Skutki psychologiczne:
    • Używanie używek może wpływać na zdrowie psychiczne studentów, powodując depresję, lęki, stany paranoiczne, zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Substancje psychoaktywne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z psychiką, takich jak psychozy czy schizofrenia.
  3. Skutki społeczne i akademickie:
    • Używanie używek może mieć negatywny wpływ na życie społeczne i akademickie studentów. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do problemów z relacjami interpersonalnymi, agresywnego zachowania, a nawet przemocy. Uzależnienie od narkotyków może wpływać na regularność uczęszczania na zajęcia, koncentrację i wyniki akademickie.

Ważne jest zrozumienie, że każdy człowiek jest inny i reaguje na używki w różny sposób. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne używek niż inne. Dlatego ważne jest promowanie zdrowego stylu życia i edukacja na temat ryzyka związanego z używaniem substancji psychoaktywnych. W przypadku problemów związanych z używkami, zaleca się szukać pomocy w specjalistycznych placówkach, takich jak poradnie uzależnień czy poradnie psychologiczne.


[7] Brojek A., Włostowska K.: Nieprawidłowości w stylu życia studentów IWFiS w Białej Podlaskie; Przegląd Naukowy Instytutu Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego WSP w Rzeszowie 2000, z.3, 195-200.

[14] Gembalczyk I.: Alkohol jako element studenckiego stylu życia; Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2006, t.57, supl., 101-105. Ostrowska A. Styl życia  a zdrowie Warszawa 1999; Wyd. IFiS PAN.

[22] Lisicki T.: Zjawisko spożywania alkoholu przez studentów gdańskich uczelni; Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2006, t.57, supl., 131-135

[25] Mędrala –Kuder E., Pilch N.: Ocena stylu życia studentów krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego; Kultura Fizyczna 2000, nr 3-4, 14-15.

[29] Polakowska M., Piotrowski W., Tykarski A., i wsp.: Nałóg palenia tytoniu w populacji polskiej. Wyniki programu WOBASZ; Kardiologia Polska 2005; 63: 6 (supl. 4).

Profesjonalne usługi pisania prac z promocji zdrowania, zarządzania w ochronie zdrowia, edukacji zdrowotnej i wielu innych dziedzin znajdziesz na stronie pisanie prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *