EDUKACJA ZDROWOTNA – proces, w trakcie którego ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i innych osób. Koncentruje się ona na uświadamianiu związków między zdrowiem człowieka a jego stylem życia oraz środowiskiem fizycznym i społecznym. Edukacja zdrowotna obejmuje głównie działania informacyjne, których bezpośrednim celem jest ukształtowanie sprzyjających zdrowiu przekonań, motywacji i umiejętności, a co za tym idzie postaw zdrowotnych jednostki, które powinny prowadzić do realizacji zachowań służących zdrowiu.
Edukacja zdrowotna ta towarzyszy wszelkim działaniom profilaktycznym dotyczących zapobiegania chorobom i innym zaburzeniom oraz ryzykownym zachowaniom zdrowotnym i społecznym, jak np. używanie substancji psychoaktywnych, ryzykowne zachowania seksualne i inne.
Edukacja zdrowotna w podstawie programowej
Nowym rozwiązaniem w systemie edukacji jest powiązanie edukacji zdrowotnej z wychowaniem fizycznym:
- na pierwszym poziomie edukacji wyróżniono obszar „wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna”,
- W II, III i IV klasie edukacji stwierdzono, że wychowanie fizyczne „odgrywa wiodącą rolę w edukacji zdrowotnej”,
- w gimnazjach i gimnazjach wyodrębniono temat „edukacja zdrowotna”,
- zakres edukacji zdrowotnej został poszerzony o aspekty zdrowia psychospołecznego, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności życiowych (osobistych i społecznych).
Podstawą do zbudowania bloku „Wychowanie Zdrowotne” w wychowaniu fizycznym była akceptacja definicji i celów tej edukacji:
Edukacja zdrowotna to proces dydaktyczno-wychowawczy, w ramach którego uczniowie uczą się żyć w celu: utrzymania i poprawy zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska prozdrowotnego, a także aktywnego uczestnictwa w leczeniu w przypadku choroby lub niepełnosprawności, jego negatywny Zarządzaj i zmniejszaj wpływ.
Celem edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży jest pomoc w:
- poznawać siebie, śledzić swój rozwój, rozpoznawać i rozwiązywać problemy zdrowotne,
- zrozumieć czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak o nie dbać,
rozwijać poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, - zwiększenie samooceny i zaufania do swoich możliwości,
- rozwój umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnemu dostosowaniu się do zadań i wyzwań dnia codziennego,
- przygotowanie się do udziału w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, w szkole, w pracy, w społeczności lokalnej (edukacja zdrowotna jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej).
Treści z zakresu edukacji zdrowotnej zostały uwzględnione w wielu przedmiotach, m.in. w sporcie, biologii, edukacji rodzinnej, naukach społecznych, edukacji w zakresie bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, religii, etyce. Treści edukacji zdrowotnej odnoszą się do aktualnych trendów behawioralnych dzieci i młodzieży, które z kolei znajdują odzwierciedlenie w przeprowadzonych badaniach.
Jeżeli chcesz znaleźć profesjonalną pomoc w napisaniu swojej pracy to zajrzyj na stronę pisanie prac z zarządzania, zarządzania w ochronie zdrowia, promocji zdrowania, pedagogiki i wielu innych dziedzin.