Podstawowe komponenty fitnessu

5/5 - (3 votes)

Fitness wraz ze wszystkimi łatwo dostępnymi w Internecie informacjami, dla zwykłego entuzjasty tej formy rekreacji, może nie być zrozumiały. Dlatego ludzie tak często tracą motywację i stają się coraz bardziej sfrustrowani, gdy okazuje się, że ich idealne cele fitnessowe są niemożliwe do osiągnięcia. Pomimo tego, że istnieje ponad 11 różnych komponentów sprawności, omówione poniżej 4 komponenty uważa się za najbardziej istotne, szczególnie wtedy, gdy chcesz uzyskać poziom sprawności fizycznej, o jakim marzysz.

Podobnie jak ważna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie odpowiednich badań, aby sprawdzić aktualny stan zdrowia, tak i na siłowni należy realnie spojrzeć na swoje możliwości i wykonać test sprawności. W jakim celu?

Przede wszystkim, aby wiedzieć na jakim poziomie fitness aktualnie jesteś, aby móc określić swoje cele, dopasować odpowiedni trening i jego intensywność oraz sposób żywienia, a także ustalić realistycznie czas potrzebny na osiągnięcie celu.

Komponent SIŁY. Jest to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się nim kosztem wysiłku mięśniowego. Niestety, wiele ludzi, zwłaszcza kobiet lekceważy ten fakt, automatycznie myśląc o mocno rozbudowanych kulturystach i innych muskularnych sportowcach, co przyczynia się do unikania tego typu treningu. Jednak ten element jest niezwykle ważny w tonowaniu mięśni, które pozwolą spalić więcej tłuszczu w ciągu dnia oraz wzmocnić ciało, aby mieć ładną wyprostowaną sylwetkę i silne mięśnie, które działają przeciwko sile grawitacji i pozwalają na swobodne poruszanie się.

Komponent ELASTYCZNOŚCI. Właściwy stretching pozwala zapobiec urazom, zmniejsza napięcie mięśni, schładzając je po treningu, wydłuża je, zwiększa elastyczność stawów i sprawia, że ruchy w stawach są bardziej skoordynowane. Poza tym dzięki poprawnie wykonanemu stretchingowi nasze ciało szybciej wraca do homeostazy. Innymi zaletami tej formy ćwiczeń jest polepszenie ukrwienia mięśni oraz lepsza koordynacja, gdyż wydłużenie mięśni zwiększa zakres ruchu w stawach. Mięśnie rozciągane szybciej się regenerują oraz są mniej podatne na kontuzje. Rozciąganie powinno być prowadzone po rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu (ok. 3 minuty) oraz bezpośrednio po nim przez co najmniej 7 minut. Do głównych faz stretchingu zalicza się:

– napinanie poszczególnych mięśni przez 10-15 sek.
– rozluźnianie na 2-5 sek.
– rozciąganie przez ok. 10-30 sek. (nie można doprowadzać do uczucia bólu – grozi to rozerwaniem tkanek i kontuzją).

Komponent WYTRZYMAŁOŚCI SERCOWO-NACZYNIOWEJ. Jest to najważniejszy komponent sprawności, ponieważ wzmacnia serce, układ krwionośnego, oddechowego oraz płuca. Jak wszyscy wiemy serce pompuje krew, jednak polepszając pracę układu oddechowego pozwalasz swojemu sercu pompować krew, która jest bogata w tlen i zapobiega zmęczeniu mięśni. Unikanie wykonywania treningów wytrzymałościowych, takich jak jogging, jazda na rowerze, aerobik i pływanie może spowodować, że codzienne czynności (przebiegnięcie do przystanku, szybszy spacer czy inne ćwiczenia) będą trudne do wykonania lub będziemy się szybciej męczyć podczas treningu siłowego.

Komponent RÓWNOWAGI CIAŁA. Nierozłączna z pozostałymi cecha motoryczna. Jest to zdolność utrzymywania pozycji ciała bez pomocy drugiego człowieka. Cecha ta występuje równocześnie z innymi cechami motorycznymi, a przy tym jest jedną z podstawowych cech koordynacji. W celu wytrenowania tej zdolności najlepszym do wykorzystania sprzętem będzie piłka rehabilitacyjna, bosu, aerostep lub platforma reebok core.

Wprowadzenie wszystkich powyższych elementów do swojego planu treningowego jest niezwykle ważne, ponieważ cardio ćwiczenia pozwolą na spalanie dodatkowych kalorii, trening siłowy ujędrni mięśnie i poprawi posturę, natomiast elastyczność, równowaga i balans pomoże we wzmocnieniu stawów, więzadeł i mięśni.

Te omówione powyżej 4 podstawowe komponenty powinny być zawarte w każdym programie treningowym, gdyż zapewniają najbardziej równomierny i harmonijny rozwój ciała oraz wspomagają osiągnięcie idealnej kondycji, sylwetki i celów zdrowotnych w przyszłości.