Niezwykła moc granatu

5/5 - (2 votes)

Granat zachwyca smakiem. Jednak nie tylko te walory się liczą. Podkreśla się również niezwykłe zdrowotne właściwości tego owocu.

Starożytny rodowód

Owoc granatu znany jest od starożytności. Uprawiano go już 5 tys. lat p.n.e. W starożytnej Grecji i Rzymie miał status świętego. W Chinach natomiast twierdzono, że sok z granatu zapewnia długowieczność. Duża liczba nasion sprawiła, że owoc ten stał się symbolem płodności.

Za miejsce pochodzenia tego owocu uznaje się Persję i Mezopotamię. Uprawiano go również w Indiach i na Kaukazie. Informacje o nim dotarły do Europy za sprawą baśni, legend i podań. Mimo że znany jest od tysięcy lat, jego popularność wzrosła dopiero w ostatnich latach.

Granat – lek na wszystko

Dlaczego granat zyskał tak ogromną popularność? Co sprawia, że sięgamy po ten owoc coraz chętniej?

Walory smakowe – oczywista sprawa. Soczysty, orzeźwiający, delikatny. Jedyny minus – niewygodny w spożyciu. Za sprawą tego, że posiada małe nasiona, ciężko się go obiera, a później spożywa.

Jednak nie smak jest najważniejszy. Jego wpływ na zdrowie jest nieoceniony. Jak podkreślają specjaliści, granat to owoc życia.

Bardzo ważny jest fakt, że wyciśnięty sok z granatów zawiera moc antyutleniaczy. Pomagają one organizmowi eliminować wolne rodniki, czyli atomy, które przyczyniają się do uszkodzenia komórek organizmu.

Zwraca się uwagę na to, że sok z granatu powinien być spożywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Panie , w okresie menopauzy, namawia się do spożywania tego specyfiku. Granaty zwierają estron ( folikulinę ), czyli naturalną formę estrogenu, którą stosuje się powszechnie w terapii hormonalnej. Dużo kobiet, chcąc uniknąć skutków ubocznych leczenia hormonalnego, korzysta właśnie z tego rodzaju terapii.

Panowie, chcąc uniknąć impotencji oraz ochronić się przed rakiem prostaty, powinni również sięgać po sok z granatu. Owoc ten bogaty jest w składnik, który odpowiedzialny jest za obniżenie poziomu antygenu gruczołu krokowego.

Inne, ale również cudowne działanie tego specyfiku, to korzystny wpływ na serce i układ krążenia. Antyutleniacze zawarte w granacie mogą przyczynić się do zredukowania złogów cholesterolu, które gromadzą się w naczyniach krwionośnych.

Granat to również bogate źródło witamin ( A, C, E i B ) oraz substancji mineralnych ( wapń, żelazo, krzem i jod ). Jest to również owoc zawierający błonnik, kwasy organiczne oraz błonnik.

Granat – lek na wagę

Jak twierdzą specjaliści, granat powinien znaleźć się również w menu osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Z badań wynika, że spożywanie tego owocu przyczynia się do redukcji tłuszczu oraz zmniejsza apetyt.

Naukowcy podkreślają jeszcze inne właściwości granatu, m.in. poprawia pamięć, działa ochronnie na płód, a także nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych.

Smaczny i zdrowy. Warto spróbować!